Ar soliariumas yra sveikatos šaltinis?

Įrudusi oda tik tada atrodo gražiai, kai ji lygi ir stangri, blizganti lyg šilkas. Be intensyvios priežiūros tai sunku pasiekti. Taip yra todėl, kad saulės veikiama oda ne tik gamina rudą pigmentą, bet storėja viršutinis odos sluoksnis, vadinamasis raginis sluoksnis. Ar soliariumas yra sveikos odos šaltinis? Medicininiai tyrimai to nepatvirtina. Spinduliavimas neteikia žvalumo, o oda nuo jo greičiau sensta. Be to, fotoepiliacija ant įdegusios odos – problematiška.

Ar kaitinimosi prietaisai mažiau kenksmingi už saulę?

Į šį klausimą šiandien vienintelis atsakymas – ne. Tiesa, jei aparatas tvarkingas ir neviršijamas kaitinimuisi rekomenduojamas laikas, pavojus nudegti tikrai mažesnis negu po atviru dangumi. Taip yra todėl, kad aparato filtrai visiškai arba beveik visai blokuoja ultravioletinio spektro UV-B dalį. Vis dėlto per ilgai ir per dažnai soliariumo aparatais naudotis nepatartina dėl dviejų priežasčių:

  • Į UV šviesos dozę skaičiuojamas kiekvienas spindulys – nesvarbu, ar jis pasiekia odą lauke, ar po stogu. Jei norit žiemą vasarą būti įrudusi ir dėl to vaikštot į soliariumą, rizikuojat gauti per didelę bendrą dozę.
  • Grėsmę kelia ir patys prietaisai. Jei filtrai sugedę – to, deja, nei pamatysi, nei pajusi, – net ir saikingai kaitinantis oda gauna daugiau ir pavojingesnių spindulių nei pageidautina. Nors yra matavimo prietaisų, kuriais galima patikrinti spinduliavimo spektrą ir filtro galingumą, kyla daug abejonių ar visur jais naudojamasi.

Kada soliariumai tikrai reikalingi?

Ant kaitinimosi suolelio dažniausiai gulamasi iš tuštybės, nors visada prisidengiama nauda sveikatai. Esą žiemą galima išvengti peršalimų, tapti aktyvesne ir darbingesne. Visa tai grynos iliuzijos. UV spinduliai trumpam netgi sumažina organizmo atsparumą. Vis dėlto pasitaiko, kad soliariumai tikrai naudingi, pavyzdžiui, kai vidury žiemos ketinama atostogauti pietuose. Blyškią odą, protingai dozuojant patartina dar namuose pripratinti prie UV šviesos.

Tiktų serija trumpų pasikaitinimų (nuo 2 iki 10 kartų) prieš tris savaites iki kelionės geriausia naudojant prietaisą su (saikingu) UV-B spinduliavimu. Tik taip bus paskatintas apsauginio „raginio“ odos sluoksnio susidarymas.

Į ką būtina atkreipti dėmesį soliariume?

  • Renkantis soliariumą didžiausią reikšmę reikia teikti išmanančiam personalui. Geras ženklas: kai per pirmąjį apsilankymą pasiūlomas įrudimo testas odos jautrumui nustatyti. Tokiose saulės studijose galima tikėtis, kad filtrai reguliariai tikrinami. Atvirų kaitinimosi vietų (pavyzdžiui, plaukimo baseinuose) ir aparatų su monetomis geriau vengti.
  • Prieš kiekvieną švitinimą rūpestingai nusivalyti veidą. Dažų pigmentai blokuoja UV spindulius, ir sumažėja įrudimo efektas. Be to, vadinamasis „taint“ makiažas dažniausiai turi UV filtrų.
  • Naudojantis šiuolaikiniais prietaisais saulės kremai nereikalingi. Juk kremai saugo visų pirma nuo deginančių UV-B spindulių, kurie mažai veikia saikingai kaitinantis soliariume.
  • Patartina: prieš soliariumą trumpai nusiprausti po dušu, kad nusiplautų kūno pienelio likučiai. Taip išvengiama alergijos šviesai, kurią gali sukelti parfumų aliejai.
  • Būtinai saugoti akis. Gerose studijose tam yra akiniai, jei ne – su vatos tamponais.

Kaip dažnai ir kaip ilgai galima kaitintis?

Kaip ir natūralioje saulėje, tai visiškai priklauso nuo odos tipo. Esant jautriai odai, pradėti daugiausia nuo dešimties minučių ir vėliau neviršyti dvidešimties. Jei oda lengvai įrunda, taip pat pradėti nuo dešimties minučių, paskiau prailginti iki pusės valandos.

Atsižvelgiant į patirtį tarp švitinimų geriausia daryti dviejų trijų dienų pertraukas, tada pasiekiamas geriausias įrudimo efektas. Vėliausiai po trijų savaičių reikia padaryti ilgą pertrauką.

Fotoepiliacijos procedūros ant įdegusios odos

Šviesos pagrindu veikiančios plaukelių šalinimo sistemos (fotoepiliacija, depiliacija lazeriu) naudojimas ant įdegusios spalvos odos gali sukelti tokį kenksmingą poveikį kaip nudegimas, pūslių atsiradimas, odos spalvų pokyčiai.

Šią riziką padeda sumažinti fotoepiliatoriai Silk’n, kuriuose montuojami odos spalvos sensoriai, nustatantys odos spalvą kiekvienos procedūros pradžioje, o kartais ir jos metu. Jeigu sensorius nustato, kad odos spalva yra pernelyg tamsi fotoepiliacijos prcedūroms, fotoepiliatorius automatiškai blokuoja šviesos impulsų generavimą.