Plaukų augimo fiziologija

Plauko sandaraPrieš pradedant depiliaciją, reikia žinoti tam tikrą informaciją apie ant mūsų kūno augančius plaukus. Žmogaus plauką sudaro dvi pagrindinės struktūros – matoma ir nematoma dalys. Matoma plauko dalis – tai iš odos kyšantis plauko stiebas. Jis sudarytas iš keratino baltymo, kuris taip pat įeina į kojų ir rankų nagų sudėtį. Nematoma plauko dalis – plauko svogūnėlis (folikulas), esantis po oda. Jis ne tik generuoja naujas plauko ląsteles, skatinančias plauko augimą, bet ir įtakoja odos žaizdų gijimą.

Kiekvieno plauko augimo ciklas turi tris periodus: Anageno (augimo periodas), Katageno (tarpinis periodas) ir Telogeno (iškritimo periodas). Plauko augimo ciklas kiekvienam yra individualus, jis priklauso tiek nuo paties žmogaus, tiek nuo kūno vietos, kurioje auga plaukai, tačiau vidutiniškai tai trunka nuo 18 iki 24 mėnesių. Bet kuriuo metu didžioji dalis plaukų svogūnėlių yra ramybės fazėje (Katageno ir Telogeno periodai), kuomet plaukai jau yra atitrūkę nuo savo svogūnėlio.

Plaukai dengia viso kūno odą, išskyrus lupų, delnų, padų, pirštų apatinį ir šoninį paviršių, apyvarpės vidinės dalies, varpos galvutės ir varputės odą. Plaukai yra skirstomi priklausomai nuo jų folikulo dydžio į Pūkelinius (Vellus), Ilguosius (Terminal) ir bei tarpines jų formas.

Moters ir vyro kūno plaukuotumo skirtumai

Vyro ir moters kūno plaukuotumas yra skirtingas: Ilgieji plaukai (tamsiai ruda spalva), Pūkeliniai plaukai (šviesiai ruda spalva)

Pūkeliniai plaukai yra labai ploni ir turi mažai pigmentacijos, jie dengia visą mūsų kūną. Kosmetiniu požiūriu šie plaukai nėra svarbūs, jų augimo neįtakoja hormoniniai organizmo pokyčiai. Pūkeliniai plaukai dalyvauja organizmo jutiminėse reakcijose, skatina organizmo prakaito garavimą ir pastovios kūno temperatūros palaikymą.

Ilgieji plaukai yra pigmentuoti ir auga ant veido, galvos, pažastyse, lytinių organų srityse. Jų augimas priklauso nuo hormonų, ypač Testosterono poveikio. Šie plaukai „išgyvena“ kelis vystymosi periodus: pirmasis jų augimas pastebimas per pirmąjį 2-3-jų metų laikotarpį, o lytinio brendimo metu subręsta galutinė išvaizda. Šiame laikotarpyje pažastų ir lytinių organų plaukai tampa šiurkštesni ir labiau garbanoti. Plaukų pasiskirstymas ant kūno labai priklauso nuo lyties, amžiaus ir rasės.