Labai dažnai nuogąstaujama, kad depiliacija lazeriu ar intensyvia pulsine šviesa (IPŠ) gali padidinti susirgimų odos vėžiu riziką. Nors šio teiginio nepatvirtina jokie medicininiai tyrimai, tačiau tam tikrų apsaugos priemonių visgi reikia imtis, kad netektų susidurti su nepalankiomis aplinkybėmis.
Lazerinė depiliacija remiasi fizikiniu reiškiniu lemiančiu, kad tamsi materija absorbuoja šviesos energiją ir įšyla greičiau nei šviesi. Kai tarp odos ir plauko spalvos yra pakankamas kontrastas (šviesi oda ir tamsus plaukas), procedūros metu šviesos energija prasiskverbia pro odą ir tikslingai paveikia tik plauko folikulą. Absorbuota šviesos energija virsta karščiu (šilumos energija), kuris pažeidžia plauko šaknis ir taip sutrikdo plaukų augimą ilgam laikui. Tačiau, jeigu procedūra atliekama ant įdegusios odos, šviesos energija absorbuojama ir odoje, o ne tik plauko šaknyje, o tai – gali sukelti odos nudegimą.
Ultravioletiniai (UV) saulės spinduliai sukelia odos ląstelių pokyčius – melanomą, kuri yra vienas iš labiausiai pasaulyje paplitusių onkologinių odos susirgimų. Tuo tarpu nei lazerio, nei intensyvios pulsinės šviesos spinduliai jokių mutacijų odos ląstelėse nesukelia, todėl ir negali tapti vėžio priežastimi.
Saulė skleidžia dviejų tipų UV spindulius – UVA (ilgieji UV spinduliai) ir UVB (trumpieji UV spinduliai). UVA – tai reguliari saulės šviesa, kuri mus veikia ištisus metus ir vasarą, ir žiemą. Tuo tarpu vasarą, kai žemė labiau priartėja prie saulės, gerokai padidėja UVB spinduliuotės dozės. Būtent nuo šių spindulių mūsų oda ir įdega.
Atliekant depiliacijos lazeriu procedūras ant įdegusios odos gali atsirasti šalutiniai reiškiniai. Hyper-pigmentacija pasireiškia odos pigmento melanino perprodukcija, kuri sukelia juodas dėmes odoje. Hypo-pigmentacijos atveju melanino produkcija yra visiškai sutrikdoma ir odoje pasirodo baltos dėmės.
Paprasčiausias būdas išvengti nepageidaujamos rizikos – plaukų šalinimo procedūras lazeriu ar IPŠ atlikti ne vasarą, o žiemą. Taip pat, su depiliacijos lazeriu procedūromis yra nesuderinami vizitai į soliariumus ar deginimasis paplūdimyje.
Jeigu, visgi, tenka plaukų šalinimo procedūras atlikti ir vasarą, venkite būti atvirose, saulėtose vietose, pridenkite savo odą ilgesniais drabužiais ir apsauginiais kremais nuo UV poveikio. Taip pat, nepamirškite vartoti daugiau nei įprasta skysčių, nes kai odos ląstelėms nepakanka drėgmės, sumažėja jų natūrali apsauga nuo UV spindulių.
Susiję straipsniai: