Fotoepiliacija – viena populiariausių procedūrų nepageidaujamiems plaukeliams šalinti. Jos metu plaukų folikulus veikia intensyvi pulsinė šviesa, suardanti vidines plauko struktūras ir padedanti plaukelių atsikratyti ilgam.
Fotoepiliaciją daugelis vertina būtent dėl ilgalaikio ir užtikrinto efekto. Pavyzdžiui, plaukelius skutant jie vėl pradeda atauginėti vos po 1–2 dienų. Panašiai veikia ir depiliaciniai kremai.
Apie ką reikia pagalvoti renkantis tarp fotoepiliacijos salone ir namuose?
Dėl aukštos prietaisų kainos fotoepiliacija ilgą laiką buvo atliekama tik grožio salonuose, tačiau pastaruoju metu vis daugiau moterų įsigyja nuosavus fotoepiliatorius. Tačiau visų pirma turėtumėte įvertinti ne tik kainą, bet ir saugumą.
Pavyzdžiui, įprastai pažastims prireiks 10–15 fotoepiliatoriaus impulsų. Vieno impulso kaina – 2 Eur, tačiau reikia turėti omenyje, kad prireiks vidutiniškai 8 procedūrų kurso, taigi salone vienos kūno srities plaukelių šalinimas kainuos apie 200 eurų. Už tą pačią sumą jau galima įsigyti kokybišką fotoepiliatorių naudojimui namuose.
Šiuolaikiniai fotoepiliatoriai – stipriai patobulėję, lyginant su pirmtakais: juos naudojant galima efektyviai pašalinti kojų, rankų, pažastų, bikinio srities ir net veido plaukelius.
Kita vertus, nuvykus į grožio saloną už mus procedūrų saugumu ir efektyvumu pasirūpina grožio specialistai, o norėdamos plaukelius šalinti namuose turime pasidomėti, ar procedūra tikrai tiks ir ar nepakenksime sveikatai.
Kaip saugiai atlikti fotoepiliaciją namuose?
Taigi, koks jūsų odos tipas? Prieš pradėdamos fotoepiliacijos procedūras nustatykite savo odos tipą. Internete galima rasti daugybę lentelių, padėsiančių orientuotis. Bene aiškiausią skalę sukūrė dermatologas T. B. Fitzpatrickas, odos tipus suskirstęs pagal jos reakciją į ultravioletinius spindulius. Skalėje išskiriami 6 odos tipai:
- atitinkamai 1 – labai balta, strazdanota, greitai nudeganti oda, šviesūs plaukai, mėlynos akys;
- 6 tipui priskiriami juodaodžiai, kurie intensyviai įdega ir niekada nenudega.
Rinkoje esantys fotoepiliatoriai skirti šalinti plaukus nuo 1–4 tipų odos. Priklausomai nuo odos atspalvio rezultatai gali šiek tiek skirtis. Labai tamsią odą turintiems žmonėms veikiausiai nepavyks pasiekti pageidaujamų rezultatų.
Efektyvumą lemia ir plaukelių spalva
Fotoepiliacijos metu geriausiai veikiami tamsūs plaukai, nes pigmentas melaninas absorbuoja daugiausia šviesos energijos. Kuo šviesesnė oda ir patys plaukeliai, tuo ilgiau gali tekti paplušėti laukiant taip trokštamo rezultato. Pavyzdžiui, jei plaukeliai rausvi, žali ar labai šviesūs, fotoepiliacijos procedūra gali būti neveiksminga.
Kaip dažnai naudoti fotoepiliatorių?
Vieno atsakymo, kaip dažnai šalinti nepageidaujamus plaukelius, kad nepakenktume odai, veikiausiai nėra. Pradedančiosioms rekomenduojama fotoepiliacijos procedūrą atlikti maždaug kartą per 2–3 sav. Tai svarbu, nes plaukeliai būna skirtingose augimo ciklo fazėse – visų jų vienu metu pašalinti nepavyks.
Kada fotoepiliatorių naudoti negalima?
- Odos pažeidimai. Prieš atliekant fotoepiliaciją reikėtų gerai apžiūrėti odą ir atkreipt dėmesį, ar nėra įdrėskimų, nubrozdinimų, labai išsausėjusių vietų ir pan.
- Odos ligos. Šalinti plaukų fotoepiliacijos būdu negalima sergant egzema ir žvyneline.
- Skydliaukės sutrikimai. Skydliaukės sutrikimais Lietuvoje skundžiasi maždaug viena iš 3 moterų, tad joms naudoti fotoepiliatorių taip pat negalima.
- Širdies ir kraujagyslių, kraujotakos sistemos ligos. Viena iš dažniausia moterims pasitaikančių ir apie veninės kraujotakos nepakankamumą signalizuojančių ligų yra venų varikozė. Ja sergant teks rinktis kitus epiliacijos metodus.
- Pigmentinės dėmės, strazdanos, apgamai, odos navikai ir kiti dariniai. Tose odos srityse, kuriose yra minėtųjų odos darinių, fotoepiliacijos procedūros atlikti negalima.
- Diabetas. Sergant cukriniu diabetu kur kas lengviau pažeidžiama oda, o organizmas sunkiau kovoja su infekcijomis, todėl atlikti fotoepiliacijos negalima.
- Nėštumas. Fotoepiliatorių nepatariama naudoti nėščioms ir žindančioms moterims. Apie šių procedūrų saugumą nėščiosioms vis dar stinga tyrimų, todėl patariama rinktis kitus plaukų šalinimo būdus. Be to, nėštumo metu ženkliai padidėja odos pigmentacija, todėl neaišku, kaip oda reaguos į šviesos impulsus.
- Taip pat atlikti procedūros negalima po deginimosi, o epiliuotą odą dar bent kelias savaites reikėtų saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių.
Jei nerimaujate, ar fotoepiliacija jums tinka, galite pasikonsultuoti su šeimos gydytoju ar gydytoju dermatologu.