Padidėjęs plaukuotumas paauglystėje – hormonai ar verdiktas visam gyvenimui?

Dar vakare su lėlėmis žaidė, o šiandien jau ruošiasi pirmajam pasimatymui… Taip vaizdžiai būtų galima pavadinti mergaitės perėjimą į paauglystę. Iš fiziologinės pusės kūnas taip pat susiduria su daugybe pokyčių, kurie neretai siejasi su tam tikru nerimu.

kuno-plaukuotumas

Padidėjęs plaukuotumas paauglystėje – natūrali permaina, lemiama hormonų (tai – endokrininių liaukų gaminamos medžiagos, darančios svarbią įtaką visų organizmo sistemų funkcionavimui) ir susijusi su lytine branda.  Mergaitėms pradeda sparčiau augti  plaukeliai pažastyse, ant kojų, rankų bei lytinių organų. Visais laikais susitaikymas su šiuo virsmu reikalaudavo nemažai psichologinių pastangų tiek iš paauglės, tiek ir iš jos mamos. Pastarosioms neretai sunku susigyventi su mintimi, jog mažoji dukrytė – nebe vaikas, o sparčiai bręstanti jauna moteris. Tačiau būtent mamai tenka sudėtinga užduotis įtikinti dukrą, jog tai – normalus procesas ir išmokyti, kaip su tuo susitvarkyti tolimesniame gyvenime.

Galbūt kai kas pasakytų, jog šiandien, informacinių technologijų laikais, gyvenančios paauglės apie depiliaciją ir kitas higienos procedūras žino daugiau nei jų mamos (ir būtų visiškai teisūs). Tačiau šiuo atžvilgiu svarbiausia ne sausos teorinės žinios, tačiau motinos asmeninės patirties pasidalinimas. Iš pirmo žvilgsnio atrodanti smulkmena turi reikšmingą vaidmenį tolimesnių santykių vystymesi ir  tarpusavio ryšio tvirtėjime bei prisideda prie sveiko suvokimo, kokia turi būti kasdienė bręstančios merginos kūno priežiūra.

Padidėjęs plaukuotumas paauglystėje

Nerimauti ir kreiptis pas specialistus reikėtų tik tada, jei mergaitės brendimo procesas neatrodo normalus: yra per ankstyvas ar vėlyvas, plaukai auga neįprastose vietose (veidas, krūtinė, pilvas ir panašiai), yra itin tankūs ir stori (moksliškai šis procesas vadinamas hirsutizmu ir yra susijęs su vyriškųjų hormonų moters organizme padidėjimu). Natūralus kūno plaukuotumas vaikystėje turėtų visų pirma duodai signalą mamoms, jog reikia pradėti pokalbį su savo atžalomis dėl higienos procedūrų, kurių teks laikytis visą tolimesnį gyvenimą. Iš to galima pasidaryti ir savotišką pramogą, pavyzdžiui pasidomėti naujausiomis depiliacijos technologijomis (fotoepiliacija– viena iš tokių) ir galbūt kartu susiplanuoti vizitą pas specialistą.